Foreks Piyasası Denetimi

Geçtiğimiz aylarda foreks piyasasına Sermaya Piyasası Kurulu tarafından geçmişte yaşanan suistimalleri ve yatırımcı mağduriyetlerini engelleyecek bir denetim getirildi. Denetimle birlikte ekibimizin iş yükünün en büyük bölümünü ayırmak zorunda kaldığımız foreks piyasası mağdurları konusunu ve yazılarını rafa kaldırdık.

Piyasada denetimin oturması ve aracı kurumların foreks piyasasına giriş yapmaları ile biz de Türkiye’de denetime tabi aracı kurumlarla ilgili değerlendirmelerimizi yayınlamaya ve sizin görüşlerinizi almaya başlıyoruz.

Piyasaya denetimin gelmesiyle birlikte artık para çekim problemi, scalping yasağı, platformlarla oynanması gibi problemleri geride bırakmış ve bu konu Türkiye Sermaye Piyasası Kurulunun başarılı ve bir o kadar da  katı yaptırımlarına sahip denetimi altına girmiştir. Buna rağmen aldığımız şikayetlerde az bir oranda bu tarz konular bulunduğu için bu linkten Sermaye Piyasası Kuruluna başvuru yapabileceğinizi belirtmek isteriz.

Sözü gelmişken Türk sermayesini ve Türk yatırımcılarını koruma amaçlı isabetli bir şekilde ve zamanda getirilen denetim için Sermaye Piyasası Kurulu yetkililerine Türk milleti adına teşekkürü borç biliriz.

Denetimin hızlı bir şekilde başlatılması ve aracı kurumların bu piyasaya yabancı olması sebebiyle şu an sadece 7 kurum foreks işlemi yaptırmak için geçici lisans almış durumdadır.

Önümüzdeki dönemde gerçekten bu işi hakkıyla yapabilecek aracı kurumların da foreks piyasasına gireceği ve rekabetin yatırımcı memnuniyetini arttıracak yönde gelişeceğini umuyoruz. Şu an denetime tabi foreks işlem yaptırabilen aracı kurumlarımız:

İlerleyen dönemde sizden gelen yorumlarla birlikte diğer şirketlerimizi de inceleyeceğiz.